Pist Yarışları (yenilendi)

Aynı parkurda, aynı anda yarışan, iki ya da daha çok sayıda otomobil ile yapılan, hız ya da koşulan mesafenin belirleyici kıstas olarak alındığı ve tümüyle kapalı bir pistte gerçekleşen yarışmalardır.

 

YARIŞMA TANIMLARI:


Süper Grup ve Maxi Grup

 

a) Türkiye Pist Şampiyonası’nın her yarışma gününde, Süper Grup ve Maxi Grup’ta puantaj anlamında birbirlerinden bağımsız ikişer yarış yapılacaktır.

 

b) Bu iki yarıştan her birinin uzunluğu 40-60 km. arasında olacak (Kocaeli Körfez ve İzmir Ülkü pistlerinde 20, İstanbul Park’ta 10 tur) ve bu yarışların start zamanları arasında en az bir buçuk saat süre bulunacaktır.

 

c) Her iki grupta da,minimum 8’er otomobilin olması halinde, Süper Grup ve Maxi Grup yarışları ayrı ayrı yapılır. Aksi takdirde, Süper Grup ile Maxi Grup birlikte yarışacak; fakat bu durumda, gruplar ayrı ayrı klasmana tabi tutulacaktır.

 

d) Gözetmen kuleleri en az 50 cm. büyüklüğünde numaralandırılmalıdır. Kulelerin mevsim şartlarına uygun olarak üzerleri kapatılmalıdır.


e) Pist lisansında belirtilen gözetmen kulelerinde en az iki bayrak gözetmeni talimatta belirtilen bayraklarla donatılmış olacaktır. Gözetmenlerin giysileri tüm seyircinin arasında kolayca seçilebilecek renkte olacaktır. Bayrak gözetmenleri bayraklardan farklı renklerde giysiler giymelidir.

 

f) Ayrıca Yarışma Direktörünün belirleyeceği noktalarda, mutlaka müdahale gözetmenleri bulunmalıdır.

 

Sürüş Emniyeti ve Kuralları

 

a) Resmi uyarı bilgileri sürücülere, yasada (FIA Uluslararası Spor Kodu) belirtilen işaretler aracılığı ile iletilir. Yarışmacılar ne nedenle olursa olsun bu bayraklara benzeyen (ya da çağrıştıran) bayraklar kullanamaz.

 

b) Serbest antrenmanlar ve yarış sırasında sürücüler sadece pisti kullanacaklardır. Bir kavram karmaşası yaşanmaması adına, pistin sınırlarını belirleyen beyaz çizgiler pistin bir parçası olarak değerlendirilecektir. Kerbler ise, pistin parçası değildir. Otomobilin hiçbir kısmı pist ile temas etmiyorsa, o otomobil pist dışına çıkmış sayılacaktır.

 

c) Pistten çıkmış olan bir otomobil, ancak avantaj kazanmamak ve diğer sürücülerin güvenliğini tehlikeye atmamak şartıyla piste geri dönebilir.

 

d) Savunma yapan sürücünün, birden fazla yön değiştirmesine izin verilmez. Savunma yapmak için ideal yarış çizgisinin dışına çıktıktan sonra yarış çizgisine geri dönmeye çalışan bir sürücü, viraja yaklaşırken kendi otomobili ile pistin kenarı arasında, en az bir otomobilin sığabileceği kadar boşluk bırakmalıdır.

 

e) Tehlikeli bir noktada duran bir aracın yarış yönüne dönebilmesi veya tehlikeli durumdan kurtulabilmesi için kesin olarak gerekmedikçe, hiçbir sürücü otomobilini yarış istikametinin tersine süremez.

f) Parkur yarış merkezi tarafından seans öncesinde kapatıldığında ve Yarışma Direktörü tarafından yeşil bayrak gösterildikten sonra, tüm otomobiller kapalı parka girene kadar aşağıda bahsedilen kişiler hariç hiç kimsenin piste girmesine izin verilmez.

 

-Yerlerinde olan ve görevini yapmakla yükümlü gözetmenler ve görevliler,

-Otomobilleri kullanan sürücüler,

-Gözetmenlerin direktifleri doğrultusunda formasyon turu başlangıcında, start düzlüğünde görev yapan mekanikler,

 

g) Gereksiz şekilde yavaş, düzensiz veya diğer sürücüler için potansiyel tehlike yaratacak şekilde otomobil sürmek yasaktır.

 

h) Bir otomobil serbest antrenman veya yarışta pistte iken durursa diğer sürücüler için bir tehlike ve engel teşkil etmemesi için, pist üzerinden mümkün olduğunca çabuk bir şekilde kaldırılmalıdır. Eğer sürücü aracını kendi imkânları ile tehlikeli pozisyondan kurtaramıyorsa, tehlikeli bir pozisyondan, gözetmen veya görevliler, ancak direktörün talimatı üzerine otomobili kurtarmak için yardım edebilir. Ancak bu yardım nedeniyle, durmuş olan motorun çalışması halinde,otomobil içinde bulunulan seanstan ihraç edilir.

 

i) Bir sürücü yarış ya da sıralama turları esnasında ciddi mekanik problemlerle karşılaşırsa, en kısa zamanda ve en güvenli biçimde pisti terk etmelidir.

 

j) Pisti terk etmek,pit alanına ya da padok alanına girmek isteyen bir sürücü, giriş işlemini güvenli bir biçimde yapacağından emin olmak zorundadır.


k) Otomobilini terk eden sürücü, direksiyon simidini aracın üzerinde ve vitesi boşta bırakmak zorundadır.

 

YARIŞMA KURALLARI VE YARIŞMANIN AKIŞI


Ekipler

 

a) Tüm seanslar esnasında otomobilde tek sürücü bulunacaktır.

 

b) Aynı otomobilde birden fazla sürücü yarışamayacağı gibi bir sürücü de birden fazla otomobilde sadece ayrı ayrı grupların koşulduğu yarışmalarda yarışabilir.

 

Zaman Tutulması

 

Sıralama turlarında, elektronik zaman tutma cihazı ile saniyenin binde biri (1/1000 sn.)cinsinden zaman tutulacaktır.

Elektronik zaman tutma cihazı arızası halinde yeterli miktarda gözetmen ile manuel zaman tutulması mümkündür.


Bayraklar - Tabelalar

 

a) Tüm yarışmacılar gösterilen bayraklar ve tabelalara uymak zorundadır. Pistlerde, bayrak gösterilen gözetmen noktaları sabittir.

 

b) Bayraklar,gösterildikleri kulenin hizasındaki hayali çizgiden itibaren geçerlidir.

Tüm yarışmacılar gösterilen bayrakları görmek zorundadırlar.Pistte bayrak noktaları sabittir. Bayraklar gösterildikleri nokta ile diğer nokta arasında geçerli bir neden ile gösterilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 


 


 


 

Yarışma Direktörünün Talimatıyla Gösterilen Bayraklar / Tabelalar


Kırmızı Bayrak

 

Talimat Bayrağıdır. Yarışma Direktörünün talimatıyla tüm kulelerde aynı anda gösterilir. Yarışmanın yada ilgili seansın durdurulduğu anlamındadır. Yarışmacı bu bayrağı gördüğü noktadan itibaren duracak kadar yavaşlamak (durmak) ve temkinli olarak start grid öncesinde yer alan çizgide beklemek durumundadır.Kimi zaman pit gözetmenleri tarafından tüm sürücüler pit alanına doğru yönlendirilebilir.


Siyah – Beyaz Damalı Bayrak

 

Talimat ve bilgi bayrağıdır. Yarışmanın veya seansın sona erdiğini gösterir ve sadece start çizgisinde yer alan 1. kulede gösterilir. Finiş çizgisinin Pitten de geçilmesi halinde bayrak görülmüş sayılır.


Numara ve Siyah Bayrak

 

Talimat bayrağıdır. Komiserler Kurulu’nun kararı üzerine, Direktör talimatı ile,yarışma numarası ile birlikte, start düzlüğündeki gözetmen kulesinden hareketsiz olarak (sallanmadan) gösterilir. İlgili yarışmacının, yarıştan ihraç edildiğini gösteren bu bayrağı gören sürücü, bu tabelayı gördükten sonra pit alanına girmek ve yarışmayı bırakmak zorundadır.

 

En fazla dört tur içinde pite girmeyen sürücü Spor Komiserleri tarafından cezalandırılır ve TOSFED’e rapor edilir ve ilgili yarışmacıya lisans iptaline kadar varan cezalar uygulanabilir.


Üzerinde Numara ve 40 cm çapında Turuncu Daire Bulunan Siyah Bayrak

 

Talimat bayrağıdır. Direktör talimatı ile yarışma numarası ile birlikte start düzlüğündeki gözetmen kulesinden hareketsiz olarak (sallanmadan) gösterilir. Teknik arıza nedeni ile pit alanına çağırma anlamını taşır. Sürücü bu bayrağı gördükten en geç bir tur sonra pite girmek mecburiyetindedir. Aksi takdirde,Komiserler Kurulu tarafından ihraca kadar varan cezalar verilebilir.

Sürücü tamirattan sonra teknik kontrol sorumlusunun onayı ile yarışa devam edebilir.

 

Numara ve Beyaz üzerine siyah diyagonal çizgili bayrak

 

Talimat bayrağıdır. Sportmenliğe aykırı davranış için uyarı bayrağıdır. Direktör talimatı ile yarışma numarası ile birlikte start düzlüğündeki gözetmen kulesinden hareketsiz olarak (sallanmadan) en fazla 3 tur boyunca gösterilir ve ilgili sürücünün uyarılması anlamını taşır. Sportmenliğe aykırı, tehlikeli veya kontrolsüz sürüş hareketlerinden dolayı gösterilen bu bayrak, Komiserler Kurulu tarafından ilgili sürücünün incelendiği anlamını da taşımaktadır. Hareketin devamı etmesi halinde siyah bayrak gösterileceğinin uyarısıdır.

 

Pitten Geçme Tabelası

 

Direktör talimatı ile yarışma numarası ile birlikte start düzlüğündeki gözetmen kulesinden, en fazla 3 tur boyunca gösterilir. Madde 4.2.1’de belirtilen pitten geçme cezasının verildiğini gösterir.


STOP/GO tabelası ve numara

 

Direktör talimatı ile yarışma numarası ile birlikte start düzlüğündeki gözetmen kulesinden, en fazla 3 tur boyunca gösterilir. Sürücü bu tabelayı gördükten sonra pit alanına girmek zorundadır, en fazla üç tur içinde pite girmeyen sürücü ihraç edilir. Sürücü, pit alanına girerek yarışma yönetmeliğinde belirtilen yerde durmalıdır. Bu ceza yarışın son üç turu içinde verildiyse, yarışmacı pite girmeyebilir. Bu durumda spor komiserleri söz konusu yarışmacıya, ek yönetmelikte belirtilen zaman cezasını uygulayacaklardır.

 

Gözetmenler Tarafından Gösterilen Bayraklar


Kırmızı Bayrak

 

Talimat Bayrağıdır. Yarışma Direktörünün talimatıyla tüm kulelerde aynı anda gösterilir. Yarışmanın yada ilgili seansın durdurulduğu anlamındadır. Yarışmacı bu bayrağı gördüğü noktadan itibaren duracak kadar yavaşlamak (durmak) ve temkinli olarak start grid öncesinde yer alan çizgide beklemek durumundadır.Kimi zaman pit gözetmenleri tarafından tüm sürücüler pit alanına doğru yönlendirilebilir.

 

Sarı Bayrak

 

Sürücülere tehlike olduğunu gösteren bu bayrak, aşağıdaki anlamları içerecek şekilde iki türlü kullanılır:

 

Tek Sarı Bayrak:

Hızını düşür, geçiş yapma ve yön değiştirmeye hazır ol. Pistin kenarında veya kısmen pist üstünde bir tehlike var.

 

Çift Sarı Bayrak:

Hızını ciddi oranda düşür, geçiş yapma ve yön değiştirmeye hazır ol. Pisti kısmen veya tamamen bloke eden bir tehlike var ya da pistin üstünde veya kenarında görev yapan gözetmenler var.

 

Sarı bayraklar, tehlikenin olduğu bölgeden hemen önceki gözetmen kulesinden sallanmalıdır. Ancak bazı durumlarda Yarışma Direktörü, tehlikenin olduğu bölgenin birkaç kule öncesinden itibaren sarı bayrak sallanmasını isteyebilir.

Geçme yasağı sarı bayrağın gösterildiği kulenin hizasından başlar ve yeşil bayrağın gösterildiği kulenin hizasında biter.

 

Pit yolunda sürücülerin güvenliğini tehdit edecek bir durum yaşanmadığı sürece,sarı bayrak gösterilmemelidir.

 

Dikey Kırmızı Şeritli Sarı Bayrak

 

Bilgilendirme bayrağıdır. Sabit olarak gösterilen bu bayrak, gösterildiği noktanın ilerisinde yağ, su, toz veya çakıl gibi etkenlerden dolayı zeminde kayganlık oluştuğunu ve yol tutuşun azaldığını gösterir.

 

Normal şartlarda bu bayrak, pist yüzeyinin durumu daha önce normale dönmezse, en az dört tur boyunca sallanmalıdır. Ancak bu bayrağın gösterildiği gözetmen kulesinden sonra gelen kulede, yeşil bayrak gösterilmesine gerek yoktur.


Mavi Bayrak

 

Bu bayrak, geçilmek üzere olan sürücülere sallanarak gösterilir. Antrenman ve yarışta, farklı anlamları vardır:


Antrenmanda: Seni geçmek üzere olan daha hızlı sürücüye yol ver.


Yarışta: Normalde tur yemek üzere olan otomobillere gösterilir. Bu bayrağı gören sürücü, yarışın güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde kendisine tur bindirecek olan sürücüye en kısa süre içerisinde yol vermelidir.

 

Beyaz Bayrak


Uyarı bayrağıdır. Sallanarak gösterilen bu bayrak, gösterildiği noktanın ilerisinde çok yavaş seyreden bir aracın varlığını bildirmek için kullanılır. Sürücü bu bayrağı gördüğü andan itibaren yavaş seyreden bir araç önüne çıkacaktır. Bu araç kazalı, arızalı bir yarış otomobili veya bir müdahale aracı olabilir.


Yeşil Bayrak


Sarı bayrağın gösterildiği son kuleden sonraki gözetmen kulesinde; pistin geri kalan kısmının temiz ve açık olduğunu göstermek için sallanır. Tehlikenin sona erdiğini gösterir. Geçme yasağının sonudur. Aynı zamanda bu bayrak, yarışma direktörü tarafından gerekli görülürse; ısınma turunun başlangıcı ya da bir antrenman seansının başlangıcını belirtmek için kullanılabilir.

 

BRİFİNG :

 

a) Görevliler İle Brifing

 

Yarışma Direktörü tarafından yarışma hakkında bilgi vermek amacıyla yapılır.Gözetmenler, Güvenlik Sorumlusu, Teknik Kontrol görevlileri, yarışma doktoru,yarışmacılarla ilişkiler sorumlusu ve pit alanı sorumlularının katılması gerekir.

 

b) Yarışmacılar İle Brifing

 

Yarışma Direktörü’nün gerekli gördüğü hallerde veya yarışma ek kurallarda yazması durumunda bir veya birden fazla brifing toplantı yapılabilir. Tüm sürücülerin isim listesini imzalamaları ve katılmaları mecburidir. Komiserler Kurulu brifinge davet edilir. Şampiyona süresince brifinglere katılmama halinde ilk seferde 150,00 (yüz elli) , ikinci seferde 500,00 (beş yüz) ve devamında da 1.000,00 (bin) olarak para cezası uygulanacaktır.

İlk Brifingin, ilk antrenman turlarının başlangıcından önce yapılması tavsiye edilir.


c) Medya Brifingi

 

Yarışma Direktörü ve medya sorumlusu tarafından gerekli görüldüğü hallerde, akredite medya mensupları için özellikle güvenlik konusunun işleneceği ayrı brifingler yapılabilir.


PİT ALANI VE TAMİRAT:

 

Pit Yolu

 

a) Pit yolu iki şeride bölünecektir. Pit duvarına daha yakın olanı “hızlı şerit” olarak,garajlara yakın olanı ise, “İç şerit” olarak tanımlanır. Otomobiller üzerinde sadece “iç şeritte” çalışma yapılabilir.

 

b) Yarışmaya giren her bir yarışmacı otomobil için yarışma süresince en fazla bir servis aracına izin verilir. Bu araçlar organizatörün vereceği plakalarla açıkça tanınmalıdır.


c) Tüm seanslar(serbest antrenman, sıralama turları, ısınma turları vs.) ve yarışlar sırasında pit alanında hız limiti olarak 60 km/s uygulanacaktır. 60 km/s üzerinde hız yapan sürücüler limiti aşan her km/s için 25,00 (Yirmi Beş) ile cezalandırılırlar.


d) Antrenman ve yarış esnasında pit çıkışı gözetmeni herhangi bir otomobile piste çıkış müsaadesi vermezse sürücü buna kesinlikle uymak zorundadır. Yarışmacı pit çıkışındaki görevli gözetmenin de talimatlarına uymak zorundadır.

 

e) Tüm seanslar esnasında, pistin açık veya kapalı olma durumuna bağlı olarak, pit çıkışlarında yeşil ışık/ kırmızı ışık (veya aynı renkli bayraklarla) uygulama yapılır.Sürücüler, sadece pit yolunun sonunda yeşil bayrak gösterilirken piste çıkabilirler.

 

f) Sürücüler kendi sorumluluklarını alarak pit yolundan piste çıkabilirler. Ancak pit yolunun sonunda, start düzlüğünden gelen otomobillerle ilgili uyarıda bulunmak adına mavi ışık/mavi bayrak gösterilecektir.

 

Tamirat :

 

a) Otomobiller üzerinde tamirat, onarım ya da ayarlama sadece pit alanı ve padok alanında yapılabilir.

 

b) Yarışma Kurallarında özellikle belirtildiği durumlar haricinde, pit alanı ve start öncesinde gridde bekleyiş dışında, sürücüsünden başka kimse otomobile müdahale edemez.


c) Motorun çalışmasını sağlayan harici bir aygıt kullanılmasına izin verilen durumlar dışında; yarış sırasında bir motor stop ederse ancak (yalnızca) marş motoru yardımıyla tekrar çalıştırılabilir.

 

d) Yarışma esnasında ve antrenmanlarda gerekli olabilecek tamir bakım ve ikmal, ancak pit garajları veya önünde yapılabilir (Sürücünün kendi imkânları ile pistte yapacağı müdahaleler hariç)

 

e) Eğer bir sürücü kendi pit garajını yanlışlıkla geçerse otomobil geri itilerek kendi servis alanına getirilir, servis sahası içinde geri vites hiçbir şekilde kullanılmayacaktır.

 

ANTRENMAN VE SIRALAMA TURLARI


Yarışma Öncesi ve Yarışma Hafta Sonu Boyunca Testler

 

Yarışma hafta sonu Cuma günü, sadece, yarışmaya kayıt yaptıran sürücülerin katılabileceği test seansı düzenlenebilir. Bu test seansları esnasında organizatör tarafından asgari güvenlik önlemleri aşağıdaki şekilde alınmalıdır:

 

-1 adet tam teşekküllü ambulans,

-1 adet çekici,

-1 adet itfaiye veya yangın aracı (içinde minimum 70 kg’ lık toz yangın söndürücü ve uzman personel bulunan araç),

-Yarış kontrol kulesinde devamlı bulunan ve testi kontrol eden bir görevli,

-Start düzlüğü, pit girişi ve pit çıkışında en az birer tane lisanslı gözetmen.

 

Serbest Antrenmanlar

 

a) Yarışma ek kurallarında aksini belirten haller bulunmadıkça, yarış boyunca geçerli olan tüm pist ve pit alanları kuralları, tüm antrenman turları (serbest antrenman,sıralama turları, ısınma turları vs.) içinde geçerlidir; yarışma güvenlik önlemleri de aynı biçimde antrenman ve sıralama turları boyunca da titizlikle uygulanmalıdır.

 

b) Cumartesi günleri,her grup için en az 15 dakikalık serbest antrenman verilmelidir.

 

Sıralama Turları

 

a) Grupların sıralama turları, yarışma ek kurallarında ki programa göre yapılacaktır.

 

b) Yarışma mahalline gelip de herhangi bir nedenle sıralama derecesi kaydettirememiş olan bir yarışmacı, daha önce en az bir serbest antrenman veya ısınma seansına katılmış olması şartı ile en arka sıradan start alacaktır. Zaman kaydettiremeyen sürücüler birden fazla olursa kapı numaralarına göre en büyük numara en arkada yer alacaktır.

 

c) Fors majör olarak kabul edilebilecek nedenler dışında Cumartesi günü yapılan sıralama turları esnasında, aracıyla beraber yarışma mahallinde olmadığı tespit edilen sürücüler, yarışmaya alınmazlar.

 

d) Sıralama turları,bu seansa katılmış sürücülerin elde ettiği en hızlı tur zamanı hesaba katılarak yapılacaktır. Eğer aynı tur zamanını yapan sürücüler olursa, bu zamanı önce elde eden sürücü sıralamada öncelikli olacaktır.

 

e) Sıralama turlarının tamamlayan otomobillerin, kapalı parka girmesi gerekmektedir.Otomobillerin doğrudan garaja alınması halinde, Komiserler Kurulu tarafından incelenerek ihraca kadar belirlenecek ceza verilecektir. Kendi imkânları ile kapalı parka ulaşamayan otomobiller, görevliler tarafından kapalı parka kadar itilecektir.

 

Start İçin Grid Dizilişi

 

a) Süper Grup ve Maxi Grup Ayrı Ayrı Yarışıyorsa;

İlk yarışın start dizilişi, sıralama turlarının sonucuna göre belirlenecek ve ısınma turlarından sonra yayınlanacaktır. İkinci yarışın start dizilişi ise ilk yarışın sonuçlarına göre, ilk altı sıranın tersine yer değiştirmesi şeklinde belirlenecektir.

 

b) Süper Grup ve Maxi Grup, Beraber Yarışıyorsa

İlk yarışın start dizilişi, sıralama turlarının sonucuna göre belirlenecek ve ısınma turlarından sonra yayınlanacaktır. İkinci yarışın start dizilişi ise ilk yarışın sonuçlarına göre, belirlenecektir.

 

c) İlk yarış klasmanında yedinci sıra ve daha geride yer alan sürücüler, ikinci yarışın start dizilişinde, aynı yerleri alacaklardır.

 

d) Yukarıda bahsedilen a) ve b) iki durumda da, birinci yarışta klasmana giremeyenler,start dizilişinde klasmana girenlerin arkasında yer alırlar. Birinci yarışta,yarış dışı kalan ilk otomobil en son pozisyonda, yarış dışı kalan ikinci otomobil en sondan bir önce, olacak şekilde dizilirler.

İlk yarışta birden fazla araç aynı anda yarış dışı kaldıysa, bu durumda yarışma numarası daha küçük olana grid dizilişinde öncelik tanınır.

 

e) Süper Grup ve Maxi Grup’ta birinci yarış ile ilgili olarak yapılan herhangi bir itiraz veya temyiz başvurusu, ikinci yarış için oluşturulacak grid dizilişini etkilemez ve değiştirmez.

 

f) Aracı, hangi nedenle olursa olsun, start alamayacak durumda olan ya da aracının start almaya hazır olamayacağı kanısında olan yarışmacı, ilk fırsatta, ve her durumda en geç starttan 30 dakika önce, Yarışma Direktörü’nü haberdar etmelidir. Aksi takdirde, söz konusu yarışmacılar, Direktör tarafından Komiserler Kurulu’na sevk edilebilir.

Bir ya da birkaç araç bu şekilde start alamayacak olursa, çıkış sıralamasındaki yerleri sonraki araçlar ile doldurulur.

 

Isınma Turları

 

Yarışma günü sabahı yapılan ısınma turları, her grup için asgari 10 dakika ile sınırlandırılmıştır.

 

Antrenman seanslarının durdurulması

 

a) Parkuru bloke eden ya da pist üzerinde tehlike yaratan kaza, hava şartları, bir aracın çekilmesi ya da pisti temizlemek vb. şartlar nedeniyle koşulan seansın durdurulması gerekirse, Yarışma Direktörü start çizgisinde kırmızı bayrak sallanmasını sağlayarak, söz konusu seansı durdurabilir. Aynı anda, diğer tüm gözetmen kulelerinde de kırmızı bayrak gösterilecektir.

 

b) Antrenman seanslarının (serbest antrenman, sıralama turları, ısınma turları vs. )durdurulması sadece Yarışma Direktörü’ nün kararı ile olabilir.

 

c) Seansın durdurulduğunu gösteren kırmızı bayraklar sallandığı anda, tüm sürücüler,hızlarını her an durabilecek kadar azaltmalı ve aşağıdaki durumları göz önüne alarak, kesinlikle birbirlerini geçmeden yavaşça pit alanına dönmelidir:

 

-Yarış ve/veya kurtarma araçları ve/veya görevlileri pist üzerinde olabilir,

-Pist bir kaza nedeniyle tam anlamıyla bloke olmuş olabilir,

-Hava şartları, piste araçları yarış hızıyla sürmeye mümkün kılmayabilir,

 

Pit çıkışı kapalıdır.

 

d) Yalnızca serbest antrenmanlar ve ısınma turlarına özgü olmak kaydıyla, Yarışma Direktörü durdurulan bir bölümü bitirme (uzatmama) kararı alabilir. Benzer şekilde duraklama süresini, seansın koşulma süresine ekleyip eklememek Yarışma Direktörü’ nün inisiyatifindedir.

Ancak sıralama turlarında, duraklama süresi, mutlaka seansın koşulma süresine eklenmelidir.

 

e) Seans, mümkünse duraklamaya neden olan problem ortadan kaldırıldıktan sonra devam ettirilecektir.

 

f) Komiserler kurulunun kararı ile antrenmanların durdurulmasına neden olan yarışmacının o bölümde yapmış olduğu zaman iptal edilebilir ve sürücü o gün yapılacak resmi antrenmanlardan ihraç edilebilir.

 

g) Bir ya da birkaç bölümde duraklama yapılmak zorunda kalınan antrenmanlarda, bundan dolayı şikâyette bulunan yarışmacıların müracaatları dikkate alınmaz.

 

START

 

Otomobillerin start çıkış dizilişine gelmeleri esnasında pilot veya servis görevlileri araçlarını iterek pit çıkışına getirebilirler. Pit çıkış zamanı, formasyon turu startından 8 dakika önce başlayıp müteakip 5 dakika içerisinde kapanacaktır.

 

Formasyon Turuna Geri Sayım

 

a) Formasyon Turu Startına 10 Dakika Kala:

Güvenlik Aracı (SC) piste çıkar, bir tur atıp start gridinin önündeki yerini alır.

 

b) Formasyon Turu Startına 8 Dakika Kala:

Pit yolu açılır, pit çıkışındaki ışık yeşile döner. Eğer start öncesi geri sayım ışıklar vasıtasıyla yapılıyorsa, bu esnada beş çift kırmızı ışık da yakılır.


Direktör tarafından uygun görülürse, medya mensupları fotoğraf çekmek üzere start gridine girebilir.


Pitten çıkan ve griddeki yerini almak üzere ilerleyen sürücüler, bu tur içerisinde pistin herhangi bir yerinde durmalarını gerektiren bir problem yaşar ve görevlilerin herhangi bir şekilde yaptıkları müdahale ile yola devam ederlerse,pit yolundan başlamak şartıyla yarışta start alabilirler.

 

Sürücüler,pit yolunun kapanma süresinden önce, pit yolundan geçmek ve bu esnada hız limitine uymak şartıyla birden fazla keşif turu atabilirler.

 

c) Formasyon Turu Startına 3 Dakika Kala:

 

Pit yolu kapanır, pit çıkışındaki ışık kırmızıya döner.

 

Bir çift kırmızı ışık söndürülür. Geri sayım tabelalar ile yapılıyorsa, “3 dakika”tabelası gösterilir.

 

Start yeri sürücülerin ve görevlilerin dışında tamamen boşaltılacaktır.

 

Güvenlik Aracı (SC) hareket eder ve bir turu tamamlayarak pit çıkışına ya da Direktörün önceden belirlediği yere dönerek beklemeye koyulur.

 

Pit yolu kapandığında, piste çıkamamış olan otomobiller formasyon turuna katılamazlar ve yarışa pit yolundan başlamak zorunda kalırlar. Bu yarışmacılar,start sinyali verildikten ve start alan tüm otomobiller pit çıkışı hizasını geçtikten sonra; pit yolu ışığının yeşile dönmesiyle birlikte start alacaklardır.

 

Eğer birden fazla otomobil yarışa pit yolundan başlayacaksa, bu otomobiller pit çıkışına geliş sıralarına göre start alırlar.

 

Yarış,Güvenlik Aracı’nın ardından başlayacaksa, bu noktada otomobilin turuncu ışıkları yakılır ve Güvenlik Aracı, gridin önünde beklemede kalır. Start, Madde3.9.6/m’de belirtildiği şekilde verilir.

 

d) Formasyon Turu Startına 1 Dakika Kala:

 

Bir çift kırmızı ışık daha söndürülür. Geri sayım tabelalar ile yapılıyorsa, “1 dakika” tabelası gösterilir.

 

Sürücüler otomobillerinde ve motorlar çalışmış olacaktır.

 

e) Formasyon Turu Startına 15 Saniye Kala:

 

Bu esnada bir çift kırmızı ışık daha söndürülür. Artık sadece tek bir çift kırmızı ışık yanmaktadır. Geri sayım tabelalar ile yapılıyorsa, “15 Saniye” tabelası gösterilir.

 

Formasyon Turu Başlangıcı

 

a) Son çift kırmızı ışık da söner ve yeşil ışıklar yakılır. Işık sistemi kullanılmıyorsa, formasyon turu yeşil bayrak ile başlatılır. Yarışmacılar Körfez ve Pınarbaşı pistlerinde 2 (iki), İntercity İstanbul Park pistinde 1 (bir) boş tur atarlar.

 

b) Herhangi bir sürücü, formasyon turunda start alamayacaksa bu durumu işaret etmelidir. (elini havaya kaldırarak veya otomobilin kapısını açarak)

 

-Bu sürücü, bütün araçlar formasyon turu startını alıp start çizgisini geçene kadar motorunu çalıştırabilir ve formasyon turuna katılabilirse, yarışa en arkadan başlayacaktır.

-Aksi takdirde, otomobil hiçbir şekilde formasyon turuna başlayamıyorsa, start sorumlusu veya Yarışma Direktörü’nün talimatıyla, en kısa süre içinde gözetmenler tarafından pit yoluna itilecektir.

-Otomobil pit yoluna itilirken, motor çalışsa dahi, ilgili sürücü yarışa pit alanından başlayacaktır.

-Otomobille ilgili mekanikerler, pit alanında otomobilin motoru çalıştırmayı deneyebilirler. Söz konusu otomobil, bu durumda yarışa pit yolundan başlayacaktır.

 

c) Formasyon turu esnasında yarışmacıların birbirlerini geçmeleri kesinlikle yasaktır. Bu kuralın ihlali halinde, söz konusu yarışmacıya pitten geçme cezası verilecektir.

 

Formasyon turunda problem yaşanması

 

Herhangi bir sürücü formasyon turu içerisinde pistin herhangi bir yerinde durur ve kendi imkanlarıyla yola devam edemezse, görevliler müdahale ederek otomobili güvenli bir yere alacaklardır. Söz konusu sürücü, yarışa devem edemez ve yarış dışı kalmış sayılır.

 

Yarışmanın Startının Verilmesi

 

a) Tüm otomobiller formasyon turlarını tamamlayıp griddeki yerlerini aldıktan sonra, en arkada bulunan görevli gözetmen yeşil bayrak sallayacaktır.

 

b) Bu bayrağı takiben start ışıkları birer saniye arayla teker teker yanmaya başlar. Beş kırmızı ışıkta yandıktan sonra 0,5 – 3 saniye arasında bir süre içinde tüm ışıklar aynı anda söner ve yarışın startı verilir.

 

c) Yarışın startı esnasında, pit duvarı görevliler haricinde tamamen boşaltılacaktır.

 

d) Start anından sonra, start çizgisinde kalan otomobil olursa, müdahale gözetmenlerinin görevi bu otomobili en hızlı şekilde ve en kısa yoldan pit yoluna itmek olacaktır.Otomobil itilirken, sürücüsü tarafından çalıştırılabilirse, yarışa devam edebilir.

 

e) Otomobil itilme esnasında çalıştırılamazsa, pit yoluna itildikten sonra, takım mekanikerleri tarafından çalıştırılabilir ve pit yolundan başlayarak yarışa devam edebilir.

 

Yarışmanın Startının Ertelenmesi

 

Formasyon turu esnasında, bitiminde ya da start geri sayımı esnasında, start verilmesini etkileyebilecek bir problem yaşanırsa veya pist herhangi bir sebepten ötürü kullanılmaya elverişsiz hale gelirse, Yarışma Direktörü, yarışçılara, start çizgisinde kırmızı bayrak ve “START TEHİR” (START DELAYED) panosunu göstererek startı erteleyebilir.

 

Startın Ertelenme Prosedürü

 

a) Start için kırmızı ışıklar yakılmamışsa, start çizgisinde kırmızı bayrak sallanacak ve “START TEHİR” (START DELAYED) tabelası gösterilecektir.

 

b) Start için kırmızı ışıklar yakıldıysa, görevli gözetmen kırmızı bayrak sallayacak (kırmızı ışığı yanık tutarak) ve “START GECİKTİ” tabelası start çizgisinde gösterilecektir.

 

c) Hem a) hem de b)durumu için, tüm motorlar durdurulacak ve start prosedürü, 3 dakika kala noktasından itibaren baştan alınacak ve yarış 1 tur kısaltılacaktır.

 

Güvenlik Aracı

 

a) Güvenlik Aracı,tecrübeli bir pist sürücüsü tarafından kullanılacaktır. Bu otomobilde ayrıca,direktör ile sürekli telsiz teması olan ve tüm yarışan otomobilleri tanıyabilen bir görevli daha bulunacaktır.

 

b) Yarışın startına 10 dakika kala güvenlik aracı piste çıkarak gridin önündeki yerini alacak ve‘m’ maddesi dışında, 3 (üç) dakika sinyali verilene kadar bekleyecektir. Bu noktada pistte bir tam turu tamamladıktan sonra pit yoluna girecektir.

 

c) Güvenlik Aracı,yarışı nötralize etmek için Şampiyona Direktörü ve/veya Yarışma Direktörü’nün kararıyla piste çıkarılabilir. Araç, yarışmacılar ve görevliler fiziksel açıdan tehlike altında olduğu, ancak yarışın durdurulmasına gerek görülmediği hallerde kullanılabilir.

 

d) Güvenlik Aracı’nın piste çıkması kararı verildiğinde, tüm gözetmen kulelerinde aynı anda sarı bayraklar sallanacak, “SC” tabelası gösterilecek ve bu prosedür müdahale bitene kadar devam edecektir.

 

e) Güvenlik Aracı,pit yolundan “turuncu ışıkları” yanıp söner bir haldeyken çıkacak ve liderin nerede olduğuna bakmaksızın derhal piste girecektir.

 

f) Daha sonra tüm yarışan otomobiller, aralarında en fazla üç otomobil boyu fark kalacak şekilde güvenlik aracının ardına dizileceklerdir. Aşağıdaki istisnai durumlar dışında,Güvenlik Aracı pite döndükten sonra, otomobiller finiş çizgisini geçip yeni bir tura başlayana kadar birbirlerini geçemezler.

 

Otomobillerin birbirlerini geçebilecekleri haller:

 

-Güvenlik Aracı tarafından otomobilin kendisini geçmesi söylendiyse,

-Güvenlik Aracı çizgisini geçtikten sonra pite girmekte olan otomobil, başka bir otomobili ya da Güvenlik Aracı’nı geçebilir,

-Pitten çıkmakta olan bir otomobil, güvenlik aracı çizgisini geçmeden önce başka bir otomobil tarafından geçilebilir;

-Güvenlik Aracı pite dönerken, ilk güvenlik aracı çizgisini geçtikten sonra pist üstündeki otomobiller tarafından geçilebilir,

-Eğer bir otomobil, açıkça belli olan bir problem yüzünden yavaşlarsa.

 

g) Yarışma Direktörü tarafından talimat verildiğinde, otomobildeki görevli, kendisi ve yarış lideri arasında yer alan otomobillere, eli ile sinyal vererek geçmeleri gerektiği direktifini verebilir. Bu otomobiller, düşük süratte ve birbirlerini geçmeden Güvenlik Aracı’nın arkasındaki sıraya gelene kadar tura devam edeceklerdir.

 

h) Güvenlik Aracı, en azından lider arkasına gelene ve diğer otomobiller sıranın arkasına dizilene kadar kullanılacaktır.

Güvenlik Aracı’nın arkasına geldikten sonra, yarış lideri ‘j’ maddesi dışında arada en fazla üç otomobil boyu bir mesafe kalmasına dikkat etmeli ve arkadaki diğer otomobillerde birbirlerine mümkün olduğu kadar yakın gitmelidirler.

 

ı) Güvenlik Aracı pistteyken, yarışan otomobiller pite girebilirler. Ancak pitten çıkışlar,sadece pit yolu sonunda yeşil ışık yanarken yapılabilir. Bu ışık, Güvenlik Aracı ve onu takip eden yarış otomobilleri pit çıkışından geçerken ya da geçmek üzereyken kırmızıya dönecek, onun dışında sürekli yeşil olarak yanacaktır.Piste dönen bir otomobil, Güvenlik Aracı’nın arkasında yer alan otomobillerin en arkasına gelene kadar uygun bir süratte ilerlemelidir.

 

i) Bazı özel durumlarda, Yarışma Direktörü Güvenlik Aracı’nın pit yolunu kullanmasını isteyebilir. Bu durumda hala turuncu ışıkları yanar durumda olan Güvenlik Aracı pit yoluna yönelecek ve tüm otomobiller birbirlerini geçmeden pit yolunda Güvenlik Aracı’nı izleyecektir. Bu şartlar altında pit yoluna giren herhangi bir otomobil, kendi garajında durarak servis alabilir.

 

j) Güvenlik Aracı’nın yarışı nötralize etmesine neden olan durum ortadan kalktıktan sonra Yarışma Direktörü Güvenlik Aracı’nı pit yoluna çağırır. Bu durumda aracın turuncu ışıkları söndürülür ve böylece sürücülere o turun sonunda Güvenlik Aracı’nın pisti terk edeceğinin sinyali verilir.

Bu noktada, Güvenlik Aracı’nın arkasında olan ilk otomobil tempoyu dikte edecek ve eğer gerekiyorsa üç otomobil boyu olan mesafeden daha da geriye düşebilecektir.Güvenlik Aracı pit girişine yaklaştığında, gözetmen kulelerindeki sarı bayraklar ve “SC” tabelaları geri çekilerek, tüm kulelerde yeşil bayrak uygulamasına geçilecek, finiş çizgisinde ise yeşil ışık yanacaktır. Bu bayraklar ve yeşil ışık bir turdan fazla gösterilmeyecektir.

 

k) Güvenlik Aracı’nın önderliğinde atılan her tur, yarışmaya dâhil olarak sayılacaktır.

 

l) Eğer yarış Güvenlik Aracı pistteyken biterse, en son turun sonunda Güvenlik Aracı pite dönecek ve diğer otomobiller sarı bayraklar altında birbirlerini geçmeden damalı bayrağı göreceklerdir.

 

m) Olağanüstü hallerde yarış, Güvenlik Aracı’nın arkasında başlayabilir. Bu durumda, üç dakika sinyalinde, otomobilin turuncu ışıkları yakılacaktır. Bu, sürücülere yarışın Güvenlik Aracı’nın arkasında başlayacağının sinyalini verecektir.

 

-Yeşil ışıklar yandığında Güvenlik Aracı gridi terk edecek ve tüm otomobiller en fazla üç otomobil boyu farkla onu takip edeceklerdir. Bu durumda formasyon turu atılmayacak ve yeşil ışıklar yandığı anda yarışın startı verilecektir.

Eğer bir otomobil griddeki yerini terk etme konusunda geç kaldıysa ve arkadaki diğer otomobiller bu otomobili geçmezlerse bir gecikme yaşanacaksa, sadece ilk tur içerisinde sürücülerin birbirini geçmesine, izin verilir. Bu durumda, sürücüler sadece orijinal start pozisyonlarını alabilmek için birbirlerini geçebilirler.

 

-Startın başlangıcında yerini terk etmekte geciken bir sürücü, eğer tüm otomobiller çizgiyi geçene kadar hareket edemezse, diğer otomobilleri geçemez ve gridi terk ettikleri sırada Güvenlik Aracı’nın ardına dizilmiş olan otomobillerin en arkasına geçer.

 

-Bu durumda olan birden fazla sürücü varsa, bu sürücüler gridi terk etme sıralarına göre, Güvenlik Aracı’nın ardına dizilmiş olan otomobillerin en arkasına geçer.

 

-Komiserler kurulu tarafından bu ilk tur içerisinde gereksiz yere başka bir otomobili geçtiğine karar verilen bir sürücüye cezalar verilecektir.

 

Yarışmanın Askıya Alınması

 

a) Pisti bloke eden ya da pist üzerinde tehlike yaratan kaza, hava şartları, bir aracın çekilmesi ya da pisti temizlemek vb. şartlar nedeniyle yarışın askıya alınması gerekirse,Yarışma Direktörü start çizgisinde kırmızı bayrak sallanmasını sağlayarak, söz konusu seansı durdurabilir. Aynı anda, diğer tüm gözetmen kulelerinde de kırmızı bayrak gösterilecektir.

 

b) Kırmızı Bayrak Çizgisi: 20 cm. kalınlığında kaymaz boya ile çizilen, pisti bir kenarından diğerine kadar kesen ve pistin stat gridindeki son pozisyonun öncesine yer alması gereken çizgidir.

 

c) Yarışın askıya alınması halinde sürücüler, her an durabilecek kadar yavaş şekilde ve birbirlerini geçmeden ilerleyerek, kırmızı bayrak çizgisi öncesinde tek sıra halinde beklemeye geçerler.

 

d) Eğer lider olan otomobil,bu sıranın başında değilse, yarışın devam ettirilmesinden önce, lider ile kırmızı bayrak çizgisi arasında kalan otomobillerin bir tur atarak grubun arkasına geçmesi sağlanır.

 

e) Pistin bloke olması nedeniyle, gride dönemeyen otomobiller varsa, pist temizlendikten sonra bu otomobillerin, diğerlerine katılması ve yarışın yeniden başlamasından önce,f) maddesine göre, yerlerini almaları sağlanacaktır.

 

f) Yarış askıya alındığında, zaman tutma sistemi durdurulmaz.

 

g) Yukarıda bahsedilen f) maddesinde belirtilen turun sonunda hala yarışmakta olan otomobiller, ancak, kendi güçleri ile dışarıdan yardım almaksızın kırmızı bayrak çizgisi veya start gridine, dönebilirlerse ikinci kısımda yer alabilirler.

 

h) Otomobillerin sıralaması belli olduktan sonra, Güvenlik Aracı grubun önüne çekilecek ve yarış, Güvenlik Aracı’ nın önderliğinde yeniden başlayacaktır.

 

i) Kırmızı bayrak çizgisinin gerisinde veya pite girmiş olan otomobiller üzerinde çalışma yapılabilir. Ancak bu çalışmaların, yarışın yeniden başlatılma prosedürünü engellememelidir.

 

j) Benzin ikmali yapılması veya otomobillerden benzin çekilmesi yasaktır.

 

k) Start gridi üzerinde sadece takım elemanları ve görevliler bulunabilir.

 

l) Yarış askıya alındıktan sonra pite giren veya otomobili gridden pit yoluna itilen sürücülere, pitten geçme cezası verilecektir. Yarışın askıya alınma anında pitte olan otomobillere, herhangi bir ceza verilmez.

 

m) Yarış yeniden devam ettiğinde, pit yolunda olan otomobillerin yarışa katılmasına izin verilecektir. Ancak yarışın askıya alınma anında pitte olan otomobillere,yarışa geri dönülürken öncelik tanınacaktır.

 

Yeni Start

 

Yarışmanın durdurulması veya askıya alınmasından sonra Yarışma Direktörü, duraksamaya neden olan problemin giderilmesi halinde yeni start verebilir. Bu takdirde:

 

A) İlk 2 Turun Tamamlanmasından Önce Yarışma Durdurulmuşsa:

 

a) Yarışın halihazırda verilmiş ilk startı geçersiz sayılır.

 

b) Yeniden start verilen yarış uzunluğu, tasarlanan yarış uzunluğu kadar olacaktır.

 

c) Start prosedürü Madde 3.9.1 c) bendinden itibaren aynen uygulanacaktır.

 

B) 2 Turdan Fazla Koşulmuş, Ancak Toplam Turların %75'inden Daha Azı Koşulmuşken Yarış Askıya Alınmışsa:

 

d) Gecikme mümkün olduğu kadar kısa tutulacak ve mümkün olan ilk anda yarışın yeniden başlama zamanı yarışmacılara bildirilecektir.

 

e) Yeniden start için 3 dakika sinyalinden itibaren geri sayımı yapılacak ve yarış başlamadan önce,Madde 3.9.7 d) bendinde belirtilen otomobillerin, birbirlerini geçmeden birer tur atarak grubun arkasına geçmesi sağlanacaktır.

 

f) Geri sayım periyodunun sonunda yeşil ışıkların yanması ile birlikte yarış Güvenlik Aracı’nın ardında yeniden başlayacaktır (Madde 3.9.6/m)

 

g) Aksi Yarışma Direktörü tarafından gerekli görülmedikçe, Güvenlik Aracı atılan ilk turun sonunda pite dönecektir. Güvenlik Aracı ardında atılan bu ilk tur, yarışmaya dâhildir.

 

h) Güvenlik Aracı ve arkasındaki konvoy pit çıkış hizasını geçtikten sonra, pit yolu yeşil ışık ile beraber açılacak ve pit yolunda bulunan otomobiller, yarışa katılabilecektir.

 

i) Yarışın yeniden devam etmesi sağlanamazsa, yarışma kırmızı bayrağın sallandığı turdan, iki önceki turun sonundaki klasmana göre noktalanacaktır.

 

C) Tur Sayısının %75’i Veya Fazlası Tamamlandıktan Sonra Yarışma Durdurulmuşsa;

 

j) Yarış tamamlanmış sayılacak ve otomobiller kapalı parka alınacaktır.

 

Finiş Kapalı Parkı ve Son Teknik Kontrol

 

a) Kapalı park sahası finiş çizgisinden sonra olacaktır.

 

b) Finiş İşareti(damalı bayrak) önde giden otomobile belirtilen tur adedi tamamlandığında gösterilir.


c) Finiş işareti yanlışlıkla belirtilen tur adedinden daha sonraki turlarda gösterilirse,yarışın klasmanı ek kurallarda belirtilen tur adedi tamamlandığında ki duruma göre yapılır.

 

d) Finiş işareti yanlışlıkla belirtilen tur adedinden önce verilir ise, yarış o tur sonunda bitmiş sayılır.

 

e) Finiş işaretinden sonra otomobillere motorlarının soğuyabilmeleri için bir tur boş tur atma izni verilecek ve daha sonra otomobiller doğruca kapalı parka gireceklerdir. Finiş sonrası otomobilini derhal kapalı parka sokmayan sürücü ihraç edilir.

 

Kapalı park kurallarının ihlali de keza yarışmadan ihraç ile sonuçlanır. Kapalı parkta sürücü tarafından motorun soğuması için kaputun açılması (müdahale edilmeden)kapalı park kuralı ihlali olarak kabul edilmeyecektir.

 

f) Kategorilerin ilk yarışmalarının ardından, kapalı park uygulaması yapılacak ve ikinci yarış öncesinde kapalı park direktörün talimatının ardından açılacaktır. Otomobiller,kategorilerin ikinci yarışlarının ardından itiraz süresinin sonuna kadar kapalı parka alınacaklardır.

 

g) Yarışmacılar otomobillerini kapalı park sahasına bıraktıktan sonra bu sahayı terk edeceklerdir.

 

h) Her grupta her yarışın ardından yapılan kapalı park uygulaması minimum 15 dakika süre olacaktır.

 

i) Genel klasmanda dereceye giren otomobillerden komiserler kurulu tarafından uygun görülenler,komiserlerden en az birisinin eşliğinde programda belirtilen saat ve yerde detaylı son teknik kontrole tabi tutulabilirler.

 

CEZALAR

 

Olay

 

a) “Olay” Yarışma Direktörü tarafından komiserler kurulu’na rapor edilen veya komiserler kurulu tarafından fark edilip Yarışma Direktörü’ ne bildirilen, bir ya da birden çok sürücünün karıştığı ya da sadece bir sürücünün hareketlerini içeren ve aşağıdaki şekilde tanımlanan durumlardır:

 

-Koşulan seansın veya yarışmanın durdurulmasına neden olan durumlar,

-Bu talimatın, ek kuralların veya FIA Spor Yasası hükümlerinin ihlal edilmesi,

-Bir ya da birden fazla sürücünün hatalı start (fodepar) alması,

-Bir çarpışmaya neden olunması,

-Bir sürücüyü pist dışına çıkmaya zorlamak,

-Bir sürücünün kurallara uygun şekilde yapmaya çalıştığı geçiş manevrasını engellemek,

-Geçiş manevrası esnasında bir sürücüyü engellemek,

-Yarışmanın veya diğer sürücülerin güvenliğini tehdit edecek şekilde tehlikeli sürüş yapmak,

-Sportmenliğe aykırı davranışlar

 

b) Yarışma Direktörü veya komiserler kurulunun bir sürücünün yukarıdaki ihlallerden birisini yaptığını net olarak kanaat getirdiği durumlar haricinde, normal olarak birden fazla otomobilin karıştığı olaylar inceleme altına alınır.

 

c) Gelen bir rapor veya Yarışma Direktörü tarafından yapılan talep üzerine bir olaya karışmış olan sürücüye ceza verilip verilmemesi, Komiserler Kurulu’nun inisiyatifindedir.

 

d) Bir sürücü bir kaza durumuna neden olursa (karışır, maruz kalır ya da sebebiyet verir) ise Komiserler Kurulu’nun izni olmadan pisti terk edemez.

 

Ceza Tablosu

 

Ceza tablosu, talimatın sonundaki Ek 1’ de verilmiştir. Bu tablo, Komiserler Kurulu’na ve Yarışma Direktörüne rehberlik yapacaktır. Bu tabloda belirtilmeyen konular hakkında veya ihlallerin tekrarlanması durumunda verilecek cezalar Komiserler Kurulu’nun yetkisi dâhilindedir.

 

Komiserler Kurulu, bir olaya karışmış olan sürücüye aşağıda ve Ek 1’ de yer alan tablodaki cezaları, uygun gördükleri diğer cezalar ile birlikte aynı anda verebilir veya bu cezalara ek olarak birlikte uygulayabilirler.

 

Cezalar tablosunda belirtilen cezalar, şu şekilde uygulanacaktır:

 

Pitten Geçme Cezası:

 

a) Bu cezayı alan sürücü, pit yoluna girmeli ve durmadan Pit yolu hız limiti dâhilinde pit yolunu geçtikten sonra, yarışa geri dönmelidir.

 

b) Sürücü, yarışma numarası ile beraber Pitten Geçme tabelasını gördükten sonra en fazla üç tur içinde pit alanına girmelidir. Aksi takdirde ilgili sürücü, yarışmadan ihraç edilir.

 

c) Bu ceza yarışın son üç turu içinde verildiyse, yarışmacı pite girmeyebilir. Bu durumda Spor Komiserleri söz konusu yarışmacıya, 50 saniye zaman cezası uygulayacaktır. (söz konusu ceza süresi Körfez Pisti, İzmir Park ve İstanbul Park için aynıdır.)

 

10 Saniye Dur/Kalk Cezası:

 

a) Bu cezayı alan sürücü, pit yoluna girmeli ve yarışma ek kurallarında belirtilen yerde,gözetmenlerin kontrolü altında 10 saniye durduktan sonra yarışa geri dönmelidir.

 

b) Sürücü, yarışma numarası ile beraber Dur/Kalk (Stop&Go) tabelasını gördükten sonra en fazla üç tur içinde pit alanına girmelidir. Aksi takdirde ilgili sürücü, yarışmadan ihraç edilir.

 

c) Ceza süresi beklenirken, otomobil üzerinde hiçbir çalışma yapılamaz. Sadece, otomobilin motoru stop ederse, bahsedilen 10 saniyelik sürenin ardından, motor çalıştırılabilir. Motorun çalışmasını sağlamak için, gerekirse dışarıdan mekanik yardım da alınabilir. Ancak bu yardım, sadece motorun çalışmasını sağlamakla sınırlı kalacaktır.

 

d) Bu ceza yarışın son üç turu içinde verildiyse, yarışmacı pite girmeyebilir. Bu durumda Spor Komiserleri söz konusu yarışmacıya, 60 saniye zaman cezası uygulayacaklardır.

 

Diğer Prosedürler

 

a) Verilen Pitten Geçme veya Dur&Kalk cezaları, Güvenlik Aracı periyodu sırasında çekilemez.

 

b) Güvenlik Aracı’nın ardında atılan turlar, Madde 4.2.1 ve 4.2.2’de bahsedilen 3 (üç) turluk pite giriş süresine eklenecektir.

 

PUANTAJ VE KLASMAN

 

a) Gruplarında,belirlenen tur adedini ilk önce tamamlayan otomobiller birinci ilan edilirler.Grupların klasmanları ayrı ayrı yapılacaktır.

Birinci otomobil toplam turu bitirdiğinde, arkadan gelenler, yaptıkları tur adedi ve finişten geçiş sırasına göre klasmanda sıralanırlar.

 

b) Klasmana girebilmek için, otomobillerin yarışma ek kurallarında belirtilen tur sayısının%75’ ini tamamlamış olmaları ve finiş bayrağının altından geçmeleri gerekir.

 

c) Pist yarışlarında herhangi bir nedenle yarışma durdurulduğu ve devam ettirilemediği takdirde lider durumdaki otomobil toplam tur sayısının %75' ni bitirmiş ise yarışma tamamlanmış sayılır ve şampiyonaya tam puan verir.

%75’i tamamlanmadan durdurulan ve devam ettirilemeyen yarışlarda ise, şampiyona için mevcut puanların yarısı verilir.

 

d) Türkiye Pist Şampiyonası için Yarışma Ek Düzenlemeleri Madde 8’ deki 3 numaralı puantaj tablosu geçerlidir. Türkiye Pist şampiyonası 2015 takvimine dâhil, 6 (altı)hafta sonundaki toplam 12 yarış üzerinden puan alınabilir. Sezon boyunca yapılacak olan toplam 12 yarışta alınan en yüksek puanların toplamı esas alınacaktır.

 

ÖDÜLLER

 

a) Para ödülleri ihtiyaridir, ancak birincilere verilecek para ödülleri yarışmaların standart kayıt ücretlerinden az olamaz. Para ödülleri, ödül töreninde nakden ödenecektir.

 

b) Grup ödülleri, her yarışma için ilk üç sürücüye verilecek birer kupa şeklinde olacaktır.

 

c) Ödül törenine mazereti nedeniyle katılmayan sürücülerin ödülleri bir başkasına verilmez,kupalar Federasyona iletilir. Sürücüler, daha sonra bu kupaları Federasyondan teslim alabilirler.

 

d) Yarışmaların ödül törenine mazeretsiz olarak katılmayan sürücüye, direktör raporunda belirtilmesi halinde Spor Kurulu’nun uygun göreceği ceza uygulanır.

 

e) Sonuçlarla ilgili olarak bir itiraz sonrası temyiz hakkının kullanıldığı durumlarda sadece klasmanın ilgili kupaları verilemez ve Federasyona iletilir. Söz konusu itirazdan etkilenmeyen sürücülerin kupaları, ödül töreninde takdim edilmelidir.

 

f) Yarışmacı ve sürücülerin Ödül töreni podyum esnasında beyanat vermeleri yasaktır.

 

g) Ödül töreni için podyuma çağrılan sürücülerin tulumları veya takım kıyafetleri ile katılmaları ve varsa şampiyona sponsorunun şapkasını takma zorunluluğu vardır.