Bülten 2014-7

Bülten 2014/07 Yayınlanma Tarihi: 28.03.2014

 

Tüm Kulüplerimiz, Markalarımız, Takımlarımız, Yarışmacılarımız ve Görevlilerimizin dikkatine,

 

1.)   Türkiye Off-Road Şampiyonası 2014 Ulusal Off-Road Kuralları

 

  • 2.7.4 Engelli Etap Yarışı İçin Diğer Kurallar

Maddesi g) bendi Süper off-road yapmak isteyen araçlar eğer mekanik arızadan dolayı bir özel etapta kalmışlarsa o etabın tüm yarışan araçlarının etabı tamamlanmasından sonra organizatör tarafından servis alanına çekileceklerdir.

Süper off-road yaparak katıldıkları bir sonraki özel etap derecesine 5 dakika ceza süresi eklenecektir.

2nci paragrafı; “Yarışmacı Süper Off-Road hakkını ilk etaptan sonra tüm etaplar için kullanır” aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yarışmacı yarışmanın son etabında mekanik arıza nedeniyle kalması halinde bir sonra etap olmadığı için Süper Off-road talebinde bulunamaz”. Kendi imkanları ile kapalı parka ulaşamaması halinde yarıştan puan alamaz.

Eğer zaman ihlali veya başka bir sebeple son etaptan ihraç olmuşşa ve kendi imkanları ile kapalı parka zamanında gelmiş ise son etaptan ihraç olur ancak önceki etaplardan aldığı puanlar geçerlidir.

 

  • 2.7.12 Süper Off-Road

Maddesi a) bendi aşağıdaki gibi düzeltilmiştir.

Yarışmanın ilk gününün son etabında Süper Off-Road talep eden yarışmacı, servis alanına çekildikten sonra ekip servis girişinden itibaren 180 dakika servis süresi verilecek ve servis süre bitiminde araç kapalı parka giriş yapacaktır. Bu süre içinde servisten çıkamayan araç, ertesi gün Süper Off-road yaparak etaplara devam etme hakkını yitirir.

Süper Off-Road yapan ekipler kapalı park çıkışında start öncesi Teknik Kontrol onayından sonra yarışa devam edebilecektir.”

 

2.)   Türkiye Ulusal Pist Şampiyonası 2014 Ulusal Pist Kuralları

 

·         1.Türkiye Pist Takımlar Şampiyonası

 Maddesi b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Türkiye Pist Şampiyonası’na dahil takımlar, katıldıkları yarışmalarda, Super Grup ve Maxi Grup olmak üzere her iki grup için ayrı ayrı, genel klasman ilk 8’e (sekiz) giren, en iyi puan/pozisyondaki maksimum iki otomobilin aldığı puanlar toplamından puan alacaktır.

Bu iki otomobilin iki ayrı gruptan olacağı gibi tek gruptan  puan alabilir.

Takımlar, takım kaydı yaptırdığı sürücülerinden, her bir grup için puan almak istediği maksimum dört otomobil deklare edecektir.

Takımların puan alacakları sürücülerini idari kontrol sırasında deklare etmesi mecburidir. İdari Kontrol sonrası yapılan bildirimler kabul edilmeyecektir.

Türkiye Pist Takımlar Şampiyonası’na puan alabilmek için, asgari katılımcı takım sayısı 2 (iki) dır. bakınız Yarışma Ek Düzenlemeleri Madde 8)

Sezon sonunda en yüksek puana ve pist takım lisansına sahip takım, “Türkiye Pist Takımlar Şampiyonu’’ ilan edilir.

Türk lisansına haiz yabancı sürücü sezonun tüm yarışlarına katılması halinde yarıştığı takım için şampiyonaya puan alabilir.

 

·                    5. PUANTAJ VE KLASMAN

Maddesi d) bendinde yer alan; “Sezon boyunca yapılacak toplam 12 yarıştan, en iyi sonuç alınan 11’i şampiyonaya puan getirecek ve esas alınacaktır.” 11”i sehven yazılmış olup “en iyi sonuç alınan 10’u şampiyonaya puan getirecek ve esas alınacaktır” olarak değiştirilmiştir.

 

   3.)  Türkiye Historic Rally Şampiyonası 2014 Historic Rally Şampiyonası Kuralları

·                    2.1 Katılabilir Otomobiller

          2.1.6 Maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

    Ulusal yarışmalarda, FIA J ve K eklerine ilave olarak 2.1.7 ile 2.1.12 maddeleri      arasında belirtilen modifikasyonlar yapılabilinir.

 

4.)  2014 Yarışma Ek Düzenlemeleri

 

·                Güvenlik Ekipmanları Tablosu

Ulusal Historic Rally Sınıf 3 de geçerli olan tablo, Ulusal Historic Rally Sınıf 4 kategorisi içinde geçerlidir.

 

Gereğini bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımızla,

  

Murat KAYA
Sportif Direktör

Bülten 2014/07