2016 KURALLAR KİTABI AÇIKLANDI

2016 sezonunda Türkiye Şampiyonası formatında ulusal olarak koşulacak olan ralli, historic rally, pist, karting, offroad, trial, rallikros, tırmanma, drift ve klasik otomobil kuralları açıklandı.

Ayrıca; Genel Kurallar, Yarışma Ek Düzenlenmeleri, Mahalli Kupa Kuralları, Mahalli Oto Drag Kuralları, Slalom Kuralları, Diğer Sportif Aktiviteler ile Open Grup ve Grup H Teknik Talimatı da TOSFED resmi web sitesinde yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye Ralli Şampiyonası'nda rekabeti arttırmak adına power stage (avantaj etabı) uygulaması, tüm rallilerde shakedown (deneme sürüşü) zorluluğu, 7 rallinin 7'sine de katılma zorunluluğu, puan sisteminde yenilikler, open grup açılması, historic ile ulusal klasmanın karma olarak yarışacak olması ve lastik sınırlaması ilk göze çarpan değişiklikler olarak sıralanıyor...

Türkiye Pist Şampiyonası'nda ise yeni sezonda maxi grupta FIA GT3 homologasyonuna uygun otomobiller ile Super Grupta, FIA Pist Super 2000 homologasyonuna uygun otomobillerin yarışması sağlandı. 

Offroad branşında ise etap düzenlemelerinde yenilikler yapılırken, super offroad uygulamasının kapsamı düzenlendi, sınıflarda yeni kapı numarası uygulamasına geçildi.

Trial, karting, tırmanma, rallikros ve klasik otomobil branşlarında önemli değişiklikler olmazken, otomobil sporlarının yükselen değeri drfit branşının ulusal statüye yükselerek 4 ayaklı Türkiye Şampiyonası formatına geçmesi sezonun en büyük yeniliklerinden birisi olarak dikkat çekiyor.